Skip to main content

Záujem mladých o voľby výrazne narastá. Aké chcú Slovensko?

Tlačová správa,
Bratislava, 5. 9. 2023

Záujem mladých ľudí (18-25 rokov) zúčastniť sa volieb vzrástol od apríla o 16 percentuálnych bodov na 68%. Ich mobilizácia sa tak približuje celkovej populácii (76%). Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý bol realizovaný v auguste pre nestranícku občiansku kampaň Chcem tu zostať. Nárast záujmu mladých o voľby je výsledkom viacerých mobilizačných kampaní, ako aj blížiaceho sa termínu volieb. Prieskum zisťoval názory mladých vo viacerých oblastiach.

Vzdelanejší chcú voliť viac

Záujem mladých o voľby výrazne ovplyvňuje vek a dosiahnuté vzdelanie. Vysoký záujem o voľby deklaruje len 28% mladých s ukončeným základným vzdelaním, zatiaľ čo u vysokoškolákov je to až 55%.

Rozdiel v záujme o voľby vidíme aj medzi prvo a druhovoličmi. Vyšší až vysoký záujem voliť deklaruje 62% prvovoličov (18-21 rokov), medzi druhovoličmi (22-25 rokov) je to až 73%.

“Voľby vytvárajú väzbu na politické dianie a vťahujú mladých k zamysleniu sa nad nad tým, ako vidia veci, a čo od nich požadujú. Preto je dôležité, aby čo najviac mladých ľudí využilo pri prvej možnej príležitosti svoje volebné právo, lebo voliť znamená nenechať si diktovať,” hovorí Fedor Blaščák z iniciatívy Chcem tu zostať.

Mladí ľudia sú liberálnejší a chcú byť samostatnejší

Mladí sa v porovnaní s celou populáciou častejšie hlásia k liberálnej politike. Približne tretina z nich (32%) deklaruje liberálnu politickú orientáciu, kým v celkovej populácii je to 20%. Ku konzervatívnej politickej orientácii sa hlási 16% mladých ľudí. V celej populácii je to 38%. Stredovú politickú orientáciu deklaruje 42% mladých oproti 35% v celej populácii.

Mladí ľudia chcú byť menej závislí od štátu. Až 49 % z respondentov súhlasilo s výrokom: “O svoju prácu a životnú úroveň by sa mal v prvom rade postarať každý sám,” kým v celej populácii s týmto výrokom súhlasí 27 % ľudí. V čom sa naopak mladí zhodujú so zvyškom populácie je progresívne zdaňovanie, až 60 % mladých ľudí si myslí, že bohatší majú platiť vyššie dane.

Chcú tolerantnejšie Slovensko

Najvyššou spoločenskou hodnotou pre mladých je rovnosť, no zároveň až 68% z nich považuje slovenskú spoločnosť za nespravodlivú. Aj tento nepomer medzi očakávaniami a realitou je u mladých zdrojom frustrácie a pocitov neistoty a strachu z budúcnosti.

Mladí ľudia sú tolerantnejší k právu na registrované partnerstvo ako priemer populácie. Právo uzatvoriť so svojim partnerom či partnerkou tzv. registrované partnerstvo podporuje 51% z nich. Pre porovnanie, v celkovej populácii je to 37%, proti je 43% mladých. V celej populácii odmieta registrované partnerstvá 60%.

Výrazne viac podporujú aj práva žien rozhodnúť o interrupcii. Viac ako polovica mladých ľudí (52%) má názor, že interrupcia by mala byť povolená z akýchkoľvek dôvodov. V celej populácii má takýto názor len 24% ľudí.

Približne tretina mladých navštevuje bohoslužby aspoň raz mesačne, čo je mierne nižšia úroveň než u celkovej populácie.

Práva menšín najviac podporujú na východe

Pohľad mladých na práva menšín je porovnateľný s celkovou populáciou, podľa prieskumu je 64% mladých presvedčených, že v demokracii treba dôsledne rešpektovať aj práva menšín. Zaujímavé je, že dôsledné rešpektovanie práv menšín podporujú najviac mladí ľudia na východnom Slovensku.

Čo čakajú od politikov?

Prioritu medzi mladými majú ekonomické a sociálne témy ako sú ceny potravín, lepšia dostupnosť bývania, väčšia podpora mladých rodín zo strany štátu, či lepšia dostupnosť a kvalita zdravotnej starostlivosti. Môžeme povedať, že v očakávaniach od politikov mladí nerozlišujú medzi potrebami krajiny a tým, čo by potrebovali vo svojich osobných životoch.

Na opačnej strane rebríčka sa vyskytli tzv. kultúrne-etické témy, teda práva LGBTI+ komunity, interrupcie, či rodová rovnosť.

Kontakty pre médiá:
Patrik Kimijan (PR manažér) – 0948 773 763

Erik Kliment (Kampaňový manažér) – kampan@chcemtuzostat.sk

Partneri kampane

Iniciátori kampane:

Kampaň CHCEM TU ZOSTAŤ je spoločnou iniciatívou Anténa – sieť pre nezávislú kultúru a A4 – Asociácia združení pre súčasnú kultúru, ARTA, Atmosféra, Baterkaren, CKO/Nie v nasom meste, Curaprox, DASATO, DemDis o.z., Dom umenia Arteska, Festival FRAJ, Flaam Festival, Fórum inštitút pre výskum menšín, Green Academy o.z., GROWNi/LEAF, HUMAN FORUM – Institut pre Demokraciu pri UMB, Banská Bystrica, Impact Games, Iniciatíva Inakosť / Dúhový PRIDE Bratislava, Inštitút SGI, Klimatická koalícia, Komunitná nadácia Bardejov, kultúrne centrá Stanica / Nová synagóga Žilina, Malý Berlín, Mareena, Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu Slovensko (Národná kancelária) | The Duke of Edinburgh’s International Award Slovakia, MEMO 98, Nadácia Cvernovka, Nadácia Milana Šimečku, Nadácia otvorenej spoločnosti, Nadácia Pontis, Nadácia Zastavme korupciu, Nástupište 1-12, Nexteria OZ, Nezisková organizácia SEEDS, Rada mládeže Slovenska, Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií, Post Bellum SK, Presahy, o.z., Protos Productions, Rada mládeže Slovenska, Slobodná škola, Slovenský pacient, Slovenský skauting, Starokatolíci na Slovensku / Staré Lýceum, Tabačka Kulturfabrik, ÚESA SAV / Zdravé regióny / VLK, Via Iuris, za slušné Slovensko a Záhrada – Centrum nezávislej kultúry.

Pridajte sa

Podporte občiansku
kampaň finančne

Kampaň je platená výhradne z príspevkov neziskových organizácií, firemných a individuálnych donorov. Keďže kampaň bude prebiehať súbežne s vrcholiacou politickou kampaňou kandidujúcich strán: ak chceme, aby ju bolo vidieť, hodí sa nám každé euro od každého človeka alebo firmy, ktorým záleží na tom, aby sa na Slovensku žilo lepšie a aby prvou voľbou viac než polovice mladých ľudí nebol odchod preč. Ďakujeme.

Darovať

Pridajte sa
ako dobrovoľníci

Kampaň bude popri klasickej propagácii fungovať predovšetkým priamo medzi ľuďmi v teréne. Po celom Slovensku, takmer v každom meste. Aj preto sa nám hodí každá pomocná ruka, takže ak máš chuť zapojiť sa a pomôcť, vyplň registračný formulár a určite sa Ti ozveme.

Prihlasovací formulár pre dobrovoľníkov a dobrovoľníčky spustíme čoskoro.

Pridajte sa
ako organizácia

Do kampane sa doteraz zapojilo niekoľko desiatok veľkých aj malých organizácií po celom Slovensku. Naším cieľom je zapojiť a spojiť čo najširší záber občianskej spoločnosti. Budeme radi, keď nás bude čo najviac, pretože ide o veľa a ide aj o našu budúcnosť. Ak reprezentujete organizáciu, ktorá chce byť súčasťou tejto kampane, prosím vyplňte registračný formulár a určite sa Vám ozveme.

Pridať sa