Skip to main content

Väčšina mladých chce zostať v EÚ a NATO, v názore na vojnu na Ukrajine sú rozdelení

Tlačová správa,
Bratislava, 14. 9. 2023

Prvovoliči a druhovoliči majú blízko k Európskej únii, podporujú aj členstvo Slovenska v NATO. V názoroch na vojnový konflikt na Ukrajine sú rozdelení a odmietajú vojenskú pomoc, ukázal veľký prieskum agentúry Focus medzi mladými vo veku 18 – 25 rokov pre nestranícku mobilizačnú kampaň CHCEM TU ZOSTAŤ

Mladí podporujú členstvo Slovenska v EÚ

Väčšina mladých podporuje členstvo a zotrvanie Slovenska v Európskej únii. V prípade konania referenda by až 66% respondentov vo veku 18-25 rokov hlasovalo za zotrvanie Slovenskej republiky v EÚ. Tento podiel je mierne vyšší ako u celej populácie.

Pre väčšinu mladých, takmer 70%, je členstvo Slovenska v EÚ úplne samozrejmé, nevedia si predstaviť, žeby tomu bolo inak. Zaujímavé je, že euro-občianstvo nie je v rozpore s hrdosťou na Slovensko. Až 75% mladých je hrdých na to, že sú občanmi a občiankami Slovenska.

Vyššiu podporu členstva Slovenska v EÚ vyjadrili zároveň mladí, ktorí majú vysoký záujem zúčastniť sa nadchádzajúcich parlamentných volieb. Okrem toho vyššiu podporu členstvu Slovenska v EÚ pozorujeme medzi mladými s vysokoškolským vzdelaním, ale aj z medzi respondentmi z priaznivejších socio-ekonomických podmienok.

Medzi najviac oceňované výhody členstva Slovenska v EÚ patrí z pohľadu mladých možnosť cestovať bez víz, možnosť študovať a pracovať v zahraničí, ale aj spoločný trh či možnosť platiť Eurom.

 

Mladí ľudia rozumejú tomu, že projekt Európskej únie vznikol práve ako garancia mieru na kontinente, 65% mladých súhlasí s tvrdením, ze existencia EÚ je doležitá pre zachovanie mieru medzi štátmi a národmi v Európe, kde v minulom storočí vypukli dve svetové vojny a o to aktuálnejší je dnes.

Podporu mladých má aj členstvo v NATO

Vysokú podporu má medzi prvovoličmi a druhovoličmi aj členstvo Slovenska v NATO. Za zotrvanie v tomto zoskupení sa v prieskume pre kampaň CHCEM TU ZOSTAŤ vyjadrilo 64% mladých respondentov. Podpora zotrvania v NATO v celkovej populáci podľa prieskumu z mája 2023 bola na úrovni 58%. Za vystúpenie z NATO je 21% mladých oproti 33% v celkovej populácii, čo je signifikantne nižší podiel.

Aj v tomto prípade pozorujeme vyššiu podporu myšlienky zotrvania Slovenska v NATO medzi mladými, ktorí majú vysoký záujem zúčastniť sa nadchádzajúcich parlamentných volieb. Z ostatných socio-demografických rozdielov stojí za spomenutie opäť vyššia podpora členstva v NATO medzi mladými s vyšším vzdelaním ale aj medzi mladými z priaznivejších socio-ekonomických podmienok.

 

V názoroch na vojnový konflikt na Ukrajine sú mladí rozdelení

Názory na vojnový konflikt na Ukrajine v princípe kopírujú silno polarizované rozloženie týchto názorov v celej populácii, i keď medzi mladými pozorujeme mierne silnejšiu pro-západnú inklináciu ako je to u väčšinovej populácie.

S názorom, že za vojnu na Ukrajine je zodpovedné Rusko, ktoré Ukrajinu napadlo, súhlasí 48% mladých. Na druhej strane je 42% respondentov, ktorí sa priklonili k názoru, že za vojnu na Ukrajine je zodpovedný západ a USA.


Okrem toho medzi mladými pozorujeme len relatívne nízku podporu vojenskej pomoci Slovenska Ukrajine. Väčšina mladých takéto angažovanie Slovenska odmieta. Až 61% respondentov súhlasí s názorom, že Slovensko by nemalo posielať na Ukrajinu žiadne zbrane a vojenskú techniku.

Menšina – 32% oslovených – naopak považuje za správne, že Slovensko podporuje Ukrajinu dodávkami zbraní a vojenskej techniky, no v celkovej populácii je tento názor rozšírený na úrovni iba 25%.

Prieskum realizovala agentúra Focus v auguste 2023 na vzorke 712 respondentov vo veku 18-25 rokov pre nestranícku mobilizačnú kampaň CHCEM TU ZOSTAŤ.

 

Kontakty pre médiá:
Patrik Kimijan (PR manažér) – 0948 773 763

Erik Kliment (Kampaňový manažér) – kampan@chcemtuzostat.sk

Partneri kampane

Iniciátori kampane:

Kampaň CHCEM TU ZOSTAŤ je spoločnou iniciatívou Anténa – sieť pre nezávislú kultúru a A4 – Asociácia združení pre súčasnú kultúru, ARTA, Atmosféra, Baterkaren, CKO/Nie v nasom meste, Curaprox, DASATO, DemDis o.z., Dom umenia Arteska, Festival FRAJ, Flaam Festival, Fórum inštitút pre výskum menšín, Green Academy o.z., GROWNi/LEAF, HUMAN FORUM – Institut pre Demokraciu pri UMB, Banská Bystrica, Impact Games, Iniciatíva Inakosť / Dúhový PRIDE Bratislava, Inštitút SGI, Klimatická koalícia, Komunitná nadácia Bardejov, kultúrne centrá Stanica / Nová synagóga Žilina, Malý Berlín, Mareena, Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu Slovensko (Národná kancelária) | The Duke of Edinburgh’s International Award Slovakia, MEMO 98, Nadácia Cvernovka, Nadácia Milana Šimečku, Nadácia otvorenej spoločnosti, Nadácia Pontis, Nadácia Zastavme korupciu, Nástupište 1-12, Nexteria OZ, Nezisková organizácia SEEDS, Rada mládeže Slovenska, Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií, Post Bellum SK, Presahy, o.z., Protos Productions, Rada mládeže Slovenska, Slobodná škola, Slovenský pacient, Slovenský skauting, Starokatolíci na Slovensku / Staré Lýceum, Tabačka Kulturfabrik, ÚESA SAV / Zdravé regióny / VLK, Via Iuris, za slušné Slovensko a Záhrada – Centrum nezávislej kultúry.

Pridajte sa

Podporte občiansku
kampaň finančne

Kampaň je platená výhradne z príspevkov neziskových organizácií, firemných a individuálnych donorov. Keďže kampaň bude prebiehať súbežne s vrcholiacou politickou kampaňou kandidujúcich strán: ak chceme, aby ju bolo vidieť, hodí sa nám každé euro od každého človeka alebo firmy, ktorým záleží na tom, aby sa na Slovensku žilo lepšie a aby prvou voľbou viac než polovice mladých ľudí nebol odchod preč. Ďakujeme.

Darovať

Pridajte sa
ako dobrovoľníci

Kampaň bude popri klasickej propagácii fungovať predovšetkým priamo medzi ľuďmi v teréne. Po celom Slovensku, takmer v každom meste. Aj preto sa nám hodí každá pomocná ruka, takže ak máš chuť zapojiť sa a pomôcť, vyplň registračný formulár a určite sa Ti ozveme.

Prihlasovací formulár pre dobrovoľníkov a dobrovoľníčky spustíme čoskoro.

Pridajte sa
ako organizácia

Do kampane sa doteraz zapojilo niekoľko desiatok veľkých aj malých organizácií po celom Slovensku. Naším cieľom je zapojiť a spojiť čo najširší záber občianskej spoločnosti. Budeme radi, keď nás bude čo najviac, pretože ide o veľa a ide aj o našu budúcnosť. Ak reprezentujete organizáciu, ktorá chce byť súčasťou tejto kampane, prosím vyplňte registračný formulár a určite sa Vám ozveme.

Pridať sa