Skip to main content

Občianska spoločnosť spustila kampaň Chcem tu zostať! Mladých ľudí vyzýva, aby išli voliť.

Tlačová správa,
Trenčín, 8. 7. 2023

Desiatky organizácií sa spojili s osobnosťami verejného života a influencermi. Na Pohode odštartovali kampaň, ktorej cieľom je mladých ľudí presvedčiť, že na ich hlase záleží.

Tvárami kampane Chcem tu zostať sú traja ambasádori: Veronika Cifrová Ostrihoňová, Iveta Radičová a Michal Handzuš. Spolu s nimi sa budú na kampani podieľať desiatky influencerov, ktorí majú rešpekt u mladých, a zároveň im nie je jedno, v akej krajine budeme žiť.

„Rozhodnutie nezúčastniť sa volieb môže byť predzvesťou postoja, že to mladý človek s krajinou už vzdal. A naopak, účasť vo voľbách je prejavom záujmu o budúcnosť krajiny. Začína voliť nová generácia a práve voľby sú príležitosťou ozvať sa a vstúpiť do verejnej debaty,“ hovorí jedna z ambasádoriek kampane Veronika Cifrová Ostrihoňová.

Nositeľmi kampane v regiónoch po celom Slovensku sú desiatky mimovládnych organizácií, ktoré budú realizovať komunitné aktivity a osobné stretnutia.

„Účasť voličov vo voľbách je kľúčom ku kvalite demokracie. Občianska spoločnosť na Slovensku už v minulosti viackrát preukázala schopnosť mobilizovať k vyššej účasti a osobitne v skupine mladých voličov. Kampaň Chcem tu zostať nadväzuje na túto tradíciu s cieľom šíriť pozitívne posolstvo o krajine. Prepája stovky aktérov z prostredia mimovládneho sektora s mladými influencermi, aby spoločne inšpirovali mladých ľudí k zapojeniu sa do verejného diania,“ uviedol jeden z iniciátorov kampane Fedor Blaščák.

Iniciátori kampane Chcem tu zostať pripomínajú, že mladí ľudia majú nezastupiteľné miesto v našej spoločnosti. Do verejného života prinášajú unikátny pohľad na aktuálne dianie a problémy, ktorým Slovensko čelí. Opakovane dokážu prinášať nové témy a predstavu o tom, v akej krajine chcú žiť.

Prieskumy ukazujú, že mladí voliči a voličky nevidia svoju budúcnosť v krajine pozitívne. Tento trend sa neustále zhoršuje, prehlbuje sa u nich pocit rezignácie a zvyšuje sa motivácia odísť do zahraničia. Názov kampane reaguje práve na tieto negatívne tendencie medzi mladými ľuďmi. Riziko odchodu mladých v prípade zhoršujúceho sa stavu krajiny po voľbách je vysoké.

Z prieskumu, ktorý pre iniciátorov kampane pripravila agentúra Focus vyplýva, že záujem mladých zúčastniť sa volieb v porovnaní s rokom 2019 klesol až o 16 p.b., na celkových 52%. Toto číslo je zároveň o 15 p.b. nižšie ako je deklarovaný záujem ísť voliť v celkovej populácii.   

“Až 85 percent mladých ľudí si myslí, že politici sa o nich vôbec nezaujímajú. Často tiež počúvame, že mladí ľudia chcú zo Slovenska odísť. Kampaň Chcem tu zostať adresuje tento problém, chce posilniť hlas mladých vo verejnom priestore a inšpirovať ich k účasti vo voľbách, a preto ju podporujem,” vysvetľuje Iveta Radičová.

Kto stojí za kampaňou

Hlavnými iniciátormi kampane Chcem tu zostať je Občianska platforma pre demokraciu, Memo 98, Nadácia otvorenej spoločnosti a Nadácia Pontis. Na realizácii kampane sa podieľajú aj ďalšie desiatky mimovládnych organizácií. Všetky budú zverejnené na webovej stránke pretovolim.sk.

Kampaň Chcem tu zostať je striktne nestranícka. Nie je namierená proti žiadnej politickej strane či kandidátovi, a zároveň žiadnej politickej strane alebo kandidátovi nevyjadruje podporu. Je to občianska mobilizačná kampaň, ktorej cieľom je podporovať demokratický systém, inšpirovať mladých ľudí k záujmu o veci verejné a vyzývať ich k účasti vo voľbách.

Mladých budú motivovať na sociálnych sieťach aj festivaloch

Kampaň zavíta na množstvo festivalov, koncertov a diskusií v regiónoch po celej krajine. Tieto podujatia budú priestorom pre témy, ktoré zaujímajú mladých, a zároveň tam budú mať priestor na rozhovory, zábavu a vzdelávanie. Mladých bude kampaň o dôležitosti ich hlasu informovať aj na sociálnych sieťach.

Kontakty:

Juraj Foltín, PR manažér kampane Chcem tu zostať
0940 146 178, pr@pretovolim.sk
Erik Kliment, Kampaňový manažér Chcem tu zostať
kampan@pretovolim.sk
Fedor Blaščák, Nadácia otvorenej spoločnosti
Katarína Batková, Občianska platforma pre demokraciu
Rastislav Kužel, Memo98
Michal Kišša, Nadácia Pontis

Partneri kampane

Iniciátori kampane:

Kampaň CHCEM TU ZOSTAŤ je spoločnou iniciatívou Anténa – sieť pre nezávislú kultúru a A4 – Asociácia združení pre súčasnú kultúru, ARTA, Atmosféra, Baterkaren, CKO/Nie v nasom meste, Curaprox, DASATO, DemDis o.z., Dom umenia Arteska, Festival FRAJ, Flaam Festival, Fórum inštitút pre výskum menšín, Green Academy o.z., GROWNi/LEAF, HUMAN FORUM – Institut pre Demokraciu pri UMB, Banská Bystrica, Impact Games, Iniciatíva Inakosť / Dúhový PRIDE Bratislava, Inštitút SGI, Klimatická koalícia, Komunitná nadácia Bardejov, kultúrne centrá Stanica / Nová synagóga Žilina, Malý Berlín, Mareena, Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu Slovensko (Národná kancelária) | The Duke of Edinburgh’s International Award Slovakia, MEMO 98, Nadácia Cvernovka, Nadácia Milana Šimečku, Nadácia otvorenej spoločnosti, Nadácia Pontis, Nadácia Zastavme korupciu, Nástupište 1-12, Nexteria OZ, Nezisková organizácia SEEDS, Rada mládeže Slovenska, Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií, Post Bellum SK, Presahy, o.z., Protos Productions, Rada mládeže Slovenska, Slobodná škola, Slovenský pacient, Slovenský skauting, Starokatolíci na Slovensku / Staré Lýceum, Tabačka Kulturfabrik, ÚESA SAV / Zdravé regióny / VLK, Via Iuris, za slušné Slovensko a Záhrada – Centrum nezávislej kultúry.

Pridajte sa

Podporte občiansku
kampaň finančne

Kampaň je platená výhradne z príspevkov neziskových organizácií, firemných a individuálnych donorov. Keďže kampaň bude prebiehať súbežne s vrcholiacou politickou kampaňou kandidujúcich strán: ak chceme, aby ju bolo vidieť, hodí sa nám každé euro od každého človeka alebo firmy, ktorým záleží na tom, aby sa na Slovensku žilo lepšie a aby prvou voľbou viac než polovice mladých ľudí nebol odchod preč. Ďakujeme.

Darovať

Pridajte sa
ako dobrovoľníci

Kampaň bude popri klasickej propagácii fungovať predovšetkým priamo medzi ľuďmi v teréne. Po celom Slovensku, takmer v každom meste. Aj preto sa nám hodí každá pomocná ruka, takže ak máš chuť zapojiť sa a pomôcť, vyplň registračný formulár a určite sa Ti ozveme.

Prihlasovací formulár pre dobrovoľníkov a dobrovoľníčky spustíme čoskoro.

Pridajte sa
ako organizácia

Do kampane sa doteraz zapojilo niekoľko desiatok veľkých aj malých organizácií po celom Slovensku. Naším cieľom je zapojiť a spojiť čo najširší záber občianskej spoločnosti. Budeme radi, keď nás bude čo najviac, pretože ide o veľa a ide aj o našu budúcnosť. Ak reprezentujete organizáciu, ktorá chce byť súčasťou tejto kampane, prosím vyplňte registračný formulár a určite sa Vám ozveme.

Pridať sa