Skip to main content

Kampaň CHCEM TU ZOSTAŤ – PRETO VOLÍM vstupuje do finále

Tlačová správa,
Trenčín, 4. 9. 2023

Občianska kampaň za účasť mladých ľudí v parlamentných voľbách rozbieha od pondelka 4. septembra 2023 svoje finálne aktivity. Ťažiskom kampane v septembri bude 14 mobilizačných koncertov po celom Slovensku a silná online kampaň na sociálnych sieťach s podporou viac než 40 influenceriek a influencerov. Do ďalších sprievodných aktivít ako sú verejné diskusie či programy na školách sa zapoja desiatky organizácií a viaceré firmy. Kampaň doplní nový TV spot a tiež väčšie množstvo outdoorových mobilizačných nosičov.

Kampaň CHCEM TU ZOSTAŤ odštartovala 8. júla na festivale Pohoda. Pripojilo sa k nej 106 organizácií, ktoré šíria posolstvá kampane za účasť mladých v parlamentných voľbách, poskytujú svoje kapacity alebo inú podporu. Kampaň doteraz navštívila množstvo letných festivalov vrátane najväčších (Pohoda, Grape, Uprising, Atmosféra), v rôznych mestách Slovenska sa uskutočnilo dvadsať verejných podujatí. Ambasádori kampane Iveta Radičová, Veronika Cifrová-Ostrihoňová a Michal Handzuš poskytovali rozhovory v médiách a zúčastnili sa viacerých diskusií pre mladých.

V pondelok 4. septembra sa rozbieha finálna časť kampane s hustým programom naživo v regiónoch aj virtuálne na sociálnych sieťach. Podporu kampane doteraz prisľúbilo 41 TOP influencerov a influenceriek. Regionálni aktivisti mimovládnych organizácií pripravujú 14 mobilizačných koncertov a ďalšie desiatky diskusií a programov na školách v rôznych kútoch Slovenska. Kalendár podujatí nájdete na webe kampane www.pretovolim.sk.

Cieľom kampane je tiež upozorňovať na problémy mladých ľudí a témy, ktoré ich zaujímajú. Kampaň preto do verejnej diskusie od utorka 5. septembra začne prinášať unikátne zistenia a výsledky reprezentatívneho prieskumu postojov, názorov a nálad mladých ľudí vo veku 18-25 rokov v týchto okruhoch:

  1. Plánovaná účasť vo voľbách, preferovaný typ politiky, aktuálne volebné preferencie mladých z augusta
  2. Problémy, ktoré by mali politici riešiť prioritne
  3. Názory na kvalitu a dostupnosť niektorých kľúčových aspektov kvality života, ako sú bývanie, zdravotníctvo, vzdelanie
  4. Názory na tzv. kultúrno-etické otázky
  5. Postoje k zahranično-politickému postaveniu Slovenska

(Údaje budú zverejňované postupne, to znamená každý deň počnúc utorkom 5.9.2023 okolo 9:30 hod.)

O kampani

CHCEM TU ZOSTAŤ je občianska mobilizačná kampaň, ktorej cieľom je podporovať demokratický systém, inšpirovať mladých ľudí k záujmu o veci verejné a vyzývať ich k účasti vo voľbách. Iniciátormi kampane sú Nadácia otvorenej spoločnosti, Nadácia Pontis, Memo 98 a Občianska platforma pre demokraciu. Zapojilo sa do nej viac než 100 organizácií z celého Slovenska. Kampaň podporujú firmy, mimovládne organizácie aj jednotlivci.

Kampaň je striktne nestranícka, nie je namierená proti žiadnej politickej strane či kandidátovi a zároveň žiadnej politickej strane alebo kandidátovi nevyjadruje podporu.

Nové kampaňové video:

Kontakty pre médiá:

Patrik Kimijan (PR manažér) – 0948 773 763
Erik Kliment (Kampaňový manažér) – kampan@chcemtuzostat.sk

Partneri kampane

Iniciátori kampane:

Kampaň CHCEM TU ZOSTAŤ je spoločnou iniciatívou Anténa – sieť pre nezávislú kultúru a A4 – Asociácia združení pre súčasnú kultúru, ARTA, Atmosféra, Baterkaren, CKO/Nie v nasom meste, Curaprox, DASATO, DemDis o.z., Dom umenia Arteska, Festival FRAJ, Flaam Festival, Fórum inštitút pre výskum menšín, Green Academy o.z., GROWNi/LEAF, HUMAN FORUM – Institut pre Demokraciu pri UMB, Banská Bystrica, Impact Games, Iniciatíva Inakosť / Dúhový PRIDE Bratislava, Inštitút SGI, Klimatická koalícia, Komunitná nadácia Bardejov, kultúrne centrá Stanica / Nová synagóga Žilina, Malý Berlín, Mareena, Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu Slovensko (Národná kancelária) | The Duke of Edinburgh’s International Award Slovakia, MEMO 98, Nadácia Cvernovka, Nadácia Milana Šimečku, Nadácia otvorenej spoločnosti, Nadácia Pontis, Nadácia Zastavme korupciu, Nástupište 1-12, Nexteria OZ, Nezisková organizácia SEEDS, Rada mládeže Slovenska, Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií, Post Bellum SK, Presahy, o.z., Protos Productions, Rada mládeže Slovenska, Slobodná škola, Slovenský pacient, Slovenský skauting, Starokatolíci na Slovensku / Staré Lýceum, Tabačka Kulturfabrik, ÚESA SAV / Zdravé regióny / VLK, Via Iuris, za slušné Slovensko a Záhrada – Centrum nezávislej kultúry.

Pridajte sa

Podporte občiansku
kampaň finančne

Kampaň je platená výhradne z príspevkov neziskových organizácií, firemných a individuálnych donorov. Keďže kampaň bude prebiehať súbežne s vrcholiacou politickou kampaňou kandidujúcich strán: ak chceme, aby ju bolo vidieť, hodí sa nám každé euro od každého človeka alebo firmy, ktorým záleží na tom, aby sa na Slovensku žilo lepšie a aby prvou voľbou viac než polovice mladých ľudí nebol odchod preč. Ďakujeme.

Darovať

Pridajte sa
ako dobrovoľníci

Kampaň bude popri klasickej propagácii fungovať predovšetkým priamo medzi ľuďmi v teréne. Po celom Slovensku, takmer v každom meste. Aj preto sa nám hodí každá pomocná ruka, takže ak máš chuť zapojiť sa a pomôcť, vyplň registračný formulár a určite sa Ti ozveme.

Prihlasovací formulár pre dobrovoľníkov a dobrovoľníčky spustíme čoskoro.

Pridajte sa
ako organizácia

Do kampane sa doteraz zapojilo niekoľko desiatok veľkých aj malých organizácií po celom Slovensku. Naším cieľom je zapojiť a spojiť čo najširší záber občianskej spoločnosti. Budeme radi, keď nás bude čo najviac, pretože ide o veľa a ide aj o našu budúcnosť. Ak reprezentujete organizáciu, ktorá chce byť súčasťou tejto kampane, prosím vyplňte registračný formulár a určite sa Vám ozveme.

Pridať sa